Lüsid Rüyaların 5 Temel Özelliği

Artık bu rüyaların doğasını ve neden onlara sahip olabileceğimizi biraz daha anladığımıza göre, lüsid bir rüya görüp görmediğinizi nasıl anlayabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz.

Zaten lucid rüyalar gördüğünüzü düşünüyorsanız, zaten yapmış olmanız oldukça olasıdır! Lüsid rüyalar olarak adlandırıldığını öğrenmeden ya da diğer insanların da bunları deneyimlediğini bilmeden önce, çocukken ve gençken yıllarca lüsid rüyalar gördüm.

Belki henüz bu tür rüyalar görmediniz, ama bir tane görmeyi denemenin nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsunuz. Bir rüya sırasında berraklaştığınızda, muhtemelen bazı çok farklı özellikler fark edeceksiniz.

Yine, bu herkes için farklı olsa da, bazı ortak özellikler vardır ve bunların çoğu deneyimin bir parçası olmasını bekleyebilirsiniz.

1. Bir Rüyada Rüyada Olma Hissi

Gençken sık sık bir rüyadan uyandığımı hayal ettiğim rüyalar görüyordum… sadece rüya gördüğümü ve uyuduğumu fark etmek için.

Oradan, bir kez “rüyada uyandığımda”, sonunda fiziksel dünyada gerçekten uyanana kadar, rüya görürken hemen hemen her türlü şeyi keşfedebildim.

Daha önce rüya görmeyi hayal ettiyseniz, bu zaten lüsid rüya yapma yeteneğinizin iyi bir göstergesidir, ne zaman olacağını kontrol edebilmek veya belirli türden deneyimleri tetikleyebilmek için biraz daha fazla uygulamaya ihtiyacınız olabilir.

2. Tam Kontrol Hissi

Bir rüyada tamamen aktif olarak bilinçli olduğunuzda, tam kontrole sahip olursunuz. Ne yapıp yapmayacağınıza siz karar verebilirsiniz.

Bazen rüyalarda hala beklenmedik şeyler olsa da, rüyayı durdurabileceğiniz veya değiştirebileceğiniz – hatta herhangi bir noktada bilinçli olarak kendinizi uyandırabileceğinizin her zaman tam olarak farkındasınız.

3. Yoğun Duygular ve Görüntüler

Bir rüyada berraklaştığınızda, hissettiğiniz her şeyin artması çok muhtemeldir. Bazen bu rüyalar çok yoğun olabilir.

Her zamanki uyku halimizde, eğer bir rüya görürsek, aktif olarak katılmadığımız için işler biraz bulanık veya sessiz olabilir. Bununla birlikte, bilincimizi duygularımızın ve eylemlerimizin farkında olacak şekilde değiştirdiğimizde, çok yoğun bir sansasyon yaşayabilirsiniz.

Lüsid rüyaların bilinen tehlikeleri veya yan etkileri olmasa da, bazı insanlar, bazen korkutucu görünebilecek kadar gerçek hislere sahip olduklarını bildirirler. Örneğin, bir aslanla yüz yüze oturmayı hayal ediyorsanız, olup olmadığına dair tüm fiziksel hisleri yaşayabilirsiniz.

4. 5 Duyu Yaşama Yeteneği

Genel olarak, tipik bir serbest bırakma türü rüya gördüğümüzde, 5 duyu tat, dokunma, görme, koku alma ve işitme duyusu yaşamayız.

Bununla birlikte, lüsid rüya ile, duyularınızla normalde olduğundan daha fazla ayrıntı fark edebilirsiniz. Gerçek fiziksel yaşamınızda deneyimleyeceğiniz tüm aynı hisleri tam olarak deneyimleyeceksiniz.

Normal yaşamınızda düzenli olarak dikkatli olmak için biraz zaman harcarsanız, rüyalarınızda da çok daha dikkatli olduğunuzu fark edeceksiniz.

5. Daha Kolay Rüya Hatırlama

Bir rüyada tamamen bilinçli olduğunuzda, bu, ayrıntıları fark etmeyi ve neler olduğunu daha fazla hatırlamayı çok kolaylaştırır. Rüyalarınızı kaydetmek çok kolaydır, çünkü rüyanın olayları sırasında bilinçlisiniz.

Tüm ayrıntıları yazdığınızda, çok az çabayla defterinizdeki bir sayfanın tamamını veya daha fazlasını doldurabilirsiniz. Bu deneyimi yaşadığınızda göreceksiniz, rüyalarınızı hatırlamak çok kolay.

Çoğu zaman, tüm ayrıntıları da hesaba katabilirsiniz. Bu rüyalar doğası gereği çok daha canlıdır ve bu nedenle muhtemelen yazacak birçok farklı şeyiniz olacaktır.

Bakınız: Lüsid rüya ne demek?

Aşağıda yer alan “yorum yapın” kısmından gördüğünüz rüyayı paylaşırsanız, editörlerimiz tarafından rüyalarınız en kısa sürede yorumlanarak yayınlanacaktır. Ayrıca sitemizin iletişim bölümünden de bize ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status