Lüsid Rüyalar Görmek İçin Ne Yapmalı?

Artık lüsid rüya görmeyle ilgili en yaygın soruların üzerinden geçtiğimize göre, lüsid rüyalar görmeyi keşfetmeye başlamaya hazırız. Yine, bunun çoğu kendi rüya deneyimlerinize ve uyku alışkanlıklarınıza bağlı olacaktır.

Adım 1: İyi Rüya Alışkanlıkları ile Başlayın

Genel olarak rüyalarınızın daha fazla farkına varmaya başlamak için yapabileceğiniz birçok şey var. Bir rüya günlüğü tutmak ve rüyalarınızı kaydetmek size rüyaların doğası hakkında daha fazla fikir verebilir. Güvendiğiniz arkadaşlarınız veya aile üyelerinizle konuşmak, rüyalarınızla çalışırken daha rahat hissetmenize de yardımcı olabilir.

Yapmak isteyeceğiniz bir diğer şey de iyi uyku hijyeni uygulamaktır. İyi bir gece uykusu çekmenize ve rüyaların gerçekleştiği uyku evrelerine girmenize yardımcı olacak çevrenizde yapabileceğiniz birçok şey vardır. Yapabileceğiniz şeylerden bazıları:

Yatmadan önce TV izlemeyin, video oyunları oynamayın, bilgisayarınıza gitmeyin veya akıllı telefona bakmayın.

Zihninizi yatma vaktinde rahat hissetmeye teşvik etmek için yatmadan 2 saat önce düşük ışık kullanın.

Yatmadan önce baharatlı yiyecekler yemekten veya alkol almaktan kaçının; bu şeyler uyku kalitenizi bozabilir

Her gece uyumadan önce derin nefes almak için zaman ayırın.

Lüsid rüyalara dalmaya başlamadan önce, rüyalar hakkında güçlü bir anlayışa sahip olmak gerçekten yardımcı olabilir. Rüya çalışmasına ne kadar aşina olursanız, lüsid rüya görme bilinç durumuna girmeniz o kadar kolay olacaktır.

Şu konular başlamanıza yardımcı olabilir:

  • Bir Rüya Günlüğü Tutun
  • Hayallerinizi Nasıl Yorumlayacağınızı Öğrenin
  • Rüyalar ve Uyku Zamanı Rutinleri için Kutsal Bir Yeriniz Olsun
  • Yatmadan Önce Hayallere Niyetler Belirleyin

Bunları lüsid rüya görmenin “ön koşulu” olarak düşünün. Tabii ki, kesinlikle gerekli olmayabilir, ancak oldukça yardımcı olduğunu düşünüyorum.

Adım 2. Günlük Yaşamda Farkındalık Pratiği Yapın

Yardımcı olabilecek başka bir şey de her gün farkındalık egzersizleri yapmak için biraz zaman ayırmaktır. Günlük uyanık yaşamınızda dikkatli olduğunuzda, bu doğal olarak rüya görürken içinde bulunduğunuz zihin durumuna taşınmaya başlayacaktır.

Farkındalık, o anda tam olarak mevcut olma ve çevrenizin farkında olma yeteneğidir. Sadece birkaç basit egzersiz yaparak her gün farkındalık pratiği yapabiliriz.

Çevre Egzersizi: Dışarıda oturun ve etrafınızı saran her şeyin farkında olarak biraz zaman geçirin. Birkaç derin ve rahatlatıcı nefes alın ve sonra etrafınızda ne olduğunu fark etmenize izin verin. Farklı şeyleri fark etmek için duyularınızı kullanın.

Belki dışarıda çalışan bir komşunun sesini cıvıldayan kuşlar duyuyorsunuz. Belki yaprakların rüzgârdan çimlere saçıldığını görürsünüz. Belki rüzgarı duyarsınız. Ne görüyorsun, kokluyorsun ve duyuyorsun?

Rahatlatıcı Bir Fincan Çay: Kendinize bir fincan çay {veya ılık bir fincan kahve veya sıcak çikolata yapın – en çok sevdiğiniz şeyi!} Fincanda bir kaşık karıştırmaya dikkat ederek biraz zaman ayırın. Çaydan bir yudum alın ve gerçekten tadın. Yutarken ağzınızda, dilinizde, boğazınızda hissedin.

Dikkatli Karalama: Bu, dikkatinizi ana odaklamayı öğrenmenize yardımcı olacak başka bir eğlenceli ve kolay uygulamadır. Bir kalem ve kağıt alın ve belirli bir şekli veya deseni tekrar tekrar karalamaya başlayın. Bu yıldızlar, daireler, kareler veya girdaplar olabilir. Kendinize bu şekli karalayarak kaybolmanıza izin verin.

Bilincinizi şimdiki anın farkındalığına getirmek için gün boyunca yapabileceğiniz birçok farklı farkındalık alıştırması vardır. Bunu uyanıkken gün boyunca uygulamak, doğal olarak rüyalarınız sırasında bilinçli olarak farkında olmaya dönüşecektir.

3. Adım: Gerçeklik Kontrollerini Uygulayın

Yararlı olabilecek başka bir şey de, gün içinde sık sık, uyanıkken ve normal rutinlerine devam ederken gerçeklik kontrolleri yapmaktır. Gerçeklik kontrolleri faydalıdır, çünkü sizi fiziksel dünyaya dayandırır.

Fiziksel dünyada, belirli şeylerden beklenen sonuçların farkındayız. Bir aynaya bakarsanız, yansımanızı göreceksiniz. Bir masaya vurursanız, ses çıkarır ve muhtemelen parmak eklemlerinizde hissedersiniz. Biliyorsun, gerçek hayatta kendini kıstırırsan canın yanar!

Bir rüyadayken, bu tür şeyler uyanık gerçekliğimizin fiziği ile sınırlı değildir. Bir rüyada aynaya bakıp başka biri gibi göründüğünüzü veya fiziksel dünyada imkansız olabilecek vurgulanmış bir özellik olduğunu fark edebilirsiniz. Kendinizi bir rüyanın içinde kıstırırsanız, büyük olasılıkla, uyanıştaki gibi hissetmeyeceksiniz.

Burada berrak rüya gerçekliği kontrolleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bu size, bir rüya sırasında berrak olma olasılığınızı artırmaya yardımcı olacak, gün içinde yapabileceğiniz farklı şeyler hakkında iyi bir fikir verecektir.

Adım 4. Yatağa Dönüş Yöntemini Deneyin

“Yatağa Geri Dön” Yöntemi şimdiye kadar denediğim bir yöntem değil, çünkü ilk üç adımı adanmış olarak uyguladıktan sonra lüsid rüya görme bana her zaman doğal bir şekilde geldi. Benim için, bu lüsid rüya görme yöntemi de tam olarak pratik değil – genellikle çocukları haftada 5 gün okula götürmem gerekiyor ve çoğu zaman gerçek dünyada başka şeyler oluyor!

Yine de, bu bahsetmeye değer bir yöntemdir. Çünkü etkili olması için bilimsel araştırmalarla en çok desteklenen tek berrak rüya görme tekniğidir. Elbette, her türlü bilinçli rüya uygulamasında olduğu gibi, kendi kişisel sonuçlarınız değişebilir.

Neyse ki, bu yöntemin denenmesi nispeten basittir. Sizin için çalışıyorsa, o zaman işe yarar. Sizin için işe yaramazsa, rüya alma pratiğiniz sırasında doğal olarak daha bilinçli ve bilinçli hale gelene kadar, ele aldığımız ilk üç şeyi uygulamaya devam edebilirsiniz.

Yatağa dönüş yönteminde, aslında uyanmanız gerekmeden önce uyanmayı planlayacaksınız. Uyanma saatiniz, normalde uykuya dalmanızdan sonraki 4,5-5,5 saat arasındadır. Bu yöntem, muhtemelen uykunun REM aşamasını doğal olarak deneyimlediğiniz süre boyunca sizi uyandırmayı planlıyor.

Uykunun REM aşamasında, beyniniz zaten aktiftir ve bu nedenle bu, beyninizin doğal olarak lüsid rüya görme bilinç durumuna ilerlemesi için iyi bir zamandır.

Uyanmak elbette daha zor bir iştir, özellikle de derin bir uykuysanız. En yaygın olan REM’in tipik rüya aşamalarını yaşamıyorsanız, bu uygulamayı yapmak da zor olabilir.

Uyanmak için, kapatması kolay bir çalar saat ayarlayabilir veya normalde oldukça erken kalkan diğer insanlarla bir evde yaşıyorsanız birinden sizi uyandırmasını isteyebilirsiniz.

Alarmdan uyandığınızda ne yapmanız gerektiğine dair çeşitli görüşler vardır. Bazı insanlar kendinizi tamamen uyandırmayı öneriyor, ancak çoğu insan için bir kez uyandıktan sonra tekrar uykuya dalmanız mümkün değil.

Benim için, uyandığımda gerçekten uyanığımdır, bu yüzden muhtemelen yatakta kalmanızı ama zihninizin uyanmasına izin vermenizi öneririm. Lüsid bir rüya göreceğim gibi belirli bir mantrayı tekrarlayarak zihninizi uyandırabilirsiniz.

Zihniniz uyanıkken, rüya görmeye ve hayal gücünüze odaklanmanız yararlı olur. Lucid rüya görürken ne yapmaktan hoşlanabileceğinizi düşünün. Hayal gücünüzün bu yerleri veya keşfetmek istediğiniz şeyleri görselleştirmesine izin verin.

Bunu yapmak, uyanıklığın neden olduğu lüsid rüyalarda yaptığınız gibi doğal olarak lüsid bir rüya uyandırmanıza yardımcı olacaktır. Buradan tek yapmanız gereken, vücudunuz uykuya geri dönerken rüyalarınızın farkında olmaktır.

Yine, bu zamanlamanın herkes için işe yarayacağını kesin olarak söyleyemem. Her halükarda, uyanıklığın neden olduğu lüsid rüya görmeye nasıl başlayacağınızı öğrenmek istiyorsanız denemek iyi bir şey olabilir. Lüsid rüya gördüğümde, genellikle hayal gücümün beni farklı yerlere götürmesine izin veririm ve rüyamda aktif kalırken vücudumun uykuya daldığının farkına varırım.

Yukarıda listelediğimiz adımlar, nasıl lüsid rüya görüleceğini doğal olarak keşfetmeye başlamak için çok yararlıdır. Bununla birlikte, bazı insanlar için lüsid bir rüya halini tetiklemek için gerekli olan biyoloji, fizik ve bilinçli gelişimin bir kombinasyonu vardır.

Lüsid rüya görme yeteneğinizi desteklemeye yardımcı olabilecek birçok ek şey vardır.

5. Adım: Denemeye Devam Edin

Lüsid rüya için ilk girişimleriniz başarılı olmayabilir. Sorun değil – sadece denemeye devam edin! Lüsid bir rüya olmasa bile, her gece uyurken ve rüya görürken yaşadıklarınızı yazın.

Bu 5 adımı uygulamaya devam ederseniz, lüsid rüyaların zamanla ve pratikle çok doğal bir şekilde gelebileceğini göreceksiniz. Günlük yaşamınızdaki stresi azaltmak ve iyi rüya alışkanlıklarını uygulamak, doğal olarak kolayca lüsid rüya görme durumuna düşmenizi kolaylaştıracaktır.

İlginizi Çekebilir:

Aşağıda yer alan “yorum yapın” kısmından gördüğünüz rüyayı paylaşırsanız, editörlerimiz tarafından rüyalarınız en kısa sürede yorumlanarak yayınlanacaktır. Ayrıca sitemizin iletişim bölümünden de bize ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Bakın

Lusid Rüya Deneyimi: Gerçekçi Rüyaların Kapılarını Aralayın

Lusid Rüya Nedir? Lusid rüya, kişinin rüya gördüğünün farkında olduğu ve rüya üzerinde kontrol sağlayabildiği …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status